Primaria Comunei Leorda - judetul Botosani » Telefon: 0231-551.125 » Program de lucru: Luni-Vineri 8-16

OFERTE VÂNZARE TERENURI - conform Legii nr. 17/2014

Comuna Leorda - scurt istoric

Scurt istoric

Comuna Leorda este alcatuita din 5 sate, fiind cunoscuta ca vatra de locuinta permanenta de circa 3 - 4 milenii, satele fiind atestate documentar în urma cu 200-600 ani.Denumirea comunei vine de la o planta ce crestea spontan pe dealurile din împrejurimi, ce se numea levarda, cu aspect de usturoi, pe care locuitorii l-au folosit în alimentatie. Comuna se gaseste într-o zona colinara, fiind înconjurata de paduri, având o bogata fauna salbatica si o flora spontana superba.

Din punct de vedere geomorfologic zona studiata se incadreaza in:
• unitatea Podisul Moldovei ;
• subunitatea Podisul Sucevei ;
• la V de Prut .

Primăria Leorda

Data creare: 15-05-2017 14:12:42
Dulgheru Stefan -Primarul comunei LeordaÎn calitate de primar al comunei Leorda, adresez un sincer bun venit tuturor celor ce aţi accesat acest site, în numele comunității acestei comune, administrației publice locale și al meu personal.
Starea vremii
Localitatea: Leorda