Poziționare geografică - coordonate generale

Pozitionarea geografica

Comuna LEORDA se afla situata în partea de est a Podisului Sucevei, pe sesul si terasele Siretului. Relieful se caracterizeaza prin prezenta unor culmi deluroase prelungi, cu orientare generala nord-sud. Comuna este situata pe un platou cam la aceeasi altitudine cumunicipiul Botosani, taiata de vai diferite. Apa care care strabate comuna este Sitna. Inspre Costesti are dealuri impadurite de o liziera de salcami cu aspect pitoresc. Solul de pe teritoriul comunei este format din soluri brune podzolite si argile calcaroase cu exceptia vailor unde sunt fasii de cernoziomuri levigate, fiind diferite de la sat la sat.

Coordonate generale

Comuna Leorda este situata in partea de vest a judetului Botosani, la distanta de 17 km de resedinta judetului - municipiul Botosani - pe sosea, iar pe calea ferata la o distanta de 15 km. Alt centru urbanistic apropiat este orasul Dorohoi, de care comuna este legata prin soseaua Botosani - Dorohoi, la o distanta de 16 km si prin calea ferata Leorda - Dorohoi. Calea ferata ce trece prin mijlocul comunei face legatura cu nodul de calea ferata Botosani - Veresti. Statia CFR Leorda este un nod feroviar important in judetul Botosani. Atat soseaua asfaltata, ce trece prin partea de est a comunei, cat si calea ferata, au o importanta judeteana si republicana.Comuna este asezata pe drumul ce lega altadata Marea Baltica, Polonia si Moldova, adica de la Gdansk prin Cracovia, Cernauti, lasi si Galati. Centrul civic al comunei este situat fata de aceste artere si fata de statia CFR Leorda la o distanta de 2,5 km. Cu cativa ani in urma Comuna mai era deservita si de halta CFR Belcea la o distanta de 4 km de centrul comunei, de la est spre vest. Prin centrul comunei trece si soseaua asfaltata pe o lungime de 6 km ce face legatura cu comuna Bucecea. Teritoriul comunei Leorda se invecineaza la :

• nord-vest cu comuna Varful Campului;
• la nord cu comuna Braesti;
• la sud cu comuna Mihai Eminescu;
• la sud - vest cu comuna Bucecea;
• la est cu comuna Roma.

Comuna Leorda cuprinde 5 sate: Costinesti, Belcea, Leorda, Dolina si Mitoc. De asemenea, comuna are o suprafata de 4168 ha, iar suprafata locuita (vatra satelor) este de 450,69 ha. Populatia este de 2181 locuitori. Este situata intr-o importanta zona cerealiera cu posibilitati reale de dezvoltare a agriculturii, viticulturii, pomiculturii si cresterii animalelor. Din punct de vedere al asezarii matematice , comuna LEORDA se afla la întretaierea paralelei de 470 și 82’ latitudine nordica cu meridianul de 260 si 45’ longitudine estica.