Scurt istoric al fostelor sate de pe teritoriul comunei Leorda (partea a IV-a) - DRAGOMĂNEŞTII

DRAGOMĂNEŞTII Fost sat pe teritoriul actual al comunei Leorda, situat la sud-est de reședinţa comunei. Satul Dragomănești a fost pe moșia vechiului sat Ivancicăuţi, menţionat documentar în 1499, din care s-au desprins două sate: Drăgomănești, la nord-vest și Costineștii, la sud-est. Cea dintâi menţiune documentară întâlnită pentru satul desprins din vechiul sat Ivancicăuţi, dar cu numele Glodeni, este din 15 ianuarie 1614, când s-au judecat la divanul lui Ştefan (Tomșa) voievod Manea, Tonca și Drăgan, toţi nepoţii lui Buda, cu lonașco și Dumitru Ponici și toate neamurile lor, toţi nepoţii lui Mihul Ponici, arătând că bunicii lor, Buda și Mihul (care au fost fraţi) au avut patru sate: Cervăceștii, Şarba și Ivancicăuţii și Glodenii. Nepoţii lui Buda arătau că ei stăpânesc numai un sat Cervăceștii, iar nepoţii lui Mihul Ponici stăpâneau trei sate: Şarba, Ivancicăuţii și Glodenii. Domnul face judecata și hotărăște ca nepoţii lui Buda să stăpânească satele Cervăceștii și Şarba, iar nepoţii lui Mihul Ponici să stăpânească Glodenii și Ivancicăuţii . După această dată satul este menţionat cu numele Dragomănești sau variante ale acestui nume. La 5 aprilie 1623 Vasile Neagoe vornic dă mărturie că au venit la el Dumitru vătav și Barda, cu carte domnească, să le aleagă „...un heleșteu, ce-ș fac moară în Dragomănești și pentru moșie, să le hotărăsc..., ș-am hotărât satul Dragomănești dinspre Costănești [...] și s-au vinit lui Neculai a trie parte din Drăgomănești, parte din gios, cu cumpărături [...] și s-au vinit lui Isac, iar a trie parte, parte din mijloc [...] și s-au vinit lui Dumitru vatav și lui Boreaciu, fiul lui Costache Burlă [...] den a trie parte giumătate, în partea de sus și s-au vinit Borâlianului uricar [...] iară den a trie parte giumătate, iară în partea de sus dispre Livărda..." .